عید قربان پاک ترین عیدها است. عید سر سپردگی و بندگی ست .

 عید بر آمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش است .

 عید قربان عید بر آمدن روزی نو و انسانی نو است .

 عیدقربان جشن رهایی ازاسارت نفس وشکوفایی ایمان ویقین ،عید سرسپردگی وبندگی ،عیدنزدیک شدن دلها به قرب الهی مبارک باد.


 

نماز عید قربان

 

 

روز دهم ذیحجه،روز عید قربان(عید اضحى)و از بزرگترین اعیاداسلامى است که اعمال و دعاهاى خاصى دارد.یکى از نمازها،«نمازعید قربان‏»است که مثل نماز عید فطر،دو رکعت است و به همان‏صورت و در همان وقت و با همان شرایط خوانده مى‏شود.

 

 

چه در روز عید فطر و چه قربان،پیش از نماز و پس از آن(در نمازقربان،تا ده نماز پس از نماز عید)تکبیرهایى گفته شود،که همه،بزرگ‏شمردن خدا و توحید و ستایش او و شکر بر نعمت هدایت است. در قنوت نماز عید، آنگونه که گذشت،دعاى‏«اللهم اهل الکبریاءو العظمة... »بهتر است.  در این دعا، خدا را به عظمت،جبروت،عفوو رحمت و بخشش مى‏شناسیم و یاد مى‏کنیم و از او،به حق و منزلت این‏روز بزرگ،که عید مسلمانان و مایه شرافت و افتخار پیامبر و خاندان‏اوست،درخواست مى‏کنیم که بر«محمد و آل او»درود فرستد و ما را ازخیرها و برکات خویش بهره‏مند سازد.

 

 

جمله‏اى که در این دعا آمده،جامع‏ترین درخواستى است که‏مى‏توان از خدا طلبید.از پروردگار مى‏خواهیم که:

 

 

خدایا،در هر خیرى که محمد و آل محمد را در این روز،واردساختى،مرا نیز داخل گردان‏و از هر بدى که محمد و آل محمد را در این روز،بیرون ساختى،مرا نیز خارج گردان.

 

 

خدایا...من از تو بهترین چیزها را مى‏طلبم که بندگان صالح تو،ازتو خواسته‏اند.

 

 

و به تو پناه مى‏برم از هر بدى که بندگان مخلصت،از آن به تو پناهنده‏شده‏اندبرچسب ها : آموزشی ، مذهبی ، ایرانی سلام ، ابتکاری